Strefa wiedzy

Inne Gałęzie Prawa

Wiedza, którą nasi eksperci dzielą się z Państwem
Bieżące zmiany w prawie, najważniejsze zagadnienia, komentarze i doradztwo

Czy można zasiedzieć las?

Zasiedzenie jest sposobem nabycia prawa własności wskutek samoistnego posiadania przez oznaczony okres czasu – odpowiednio 20 lub 30 lat, w zależności od tego, czy do nabycia dochodzi w dobrej, czy złej wierze. Nie każdy grunt może jednak zostać „zasiedziany”. Sporo kontrowersji budzi temat nabywania w drodze zasiedzenia gruntów leśnych, zwłaszcza państwowych. Czy można zatem zasiedzieć las państwowy?

Magdalena Hajduk

Testament wspólny może być ważny?

Tak stwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 29 marca 2023 roku o sygn. akt II NSNc 42/23. I choć orzeczenie na pierwszy rzut oka może wydawać się sprzeczne z treścią Kodeksu cywilnego – a konkretnie art. 942 k.c., który zabrania sporządzania testamentów przez więcej niż jedną osobę, to w rzeczywistości zdaje się być konieczne dla ujednolicenia praktyki orzeczniczej na gruncie prawa spadkowego.

Kamil Mruk

Inwestycje OZE. Nowa ustawa wiatrakowa

Dnia 23 kwietnia 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Była to długo wyczekiwana zmiana przepisów.  

Magdalena Hajduk

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – co nowego?

Z początkiem roku w życie weszła nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (ustawa z dnia 16 listopada 2022 r. (Dz.U.2022.2747). Modyfikacja dotyczy zagadnienia tak zwanej luki planistycznej oraz związanej z tym skutecznością roszczeń odszkodowawczych właścicieli nieruchomości wynikających z obniżenia wartości nieruchomości wskutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Do wprowadzenia zmian w ustawie doprowadził wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 maja 2019 r. (sygn. akt SK 22/16).

Magdalena Hajduk

Nowe rozporządzenie w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych

W dniu 21 września 2022 r. weszło wżycie nowe Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych (Dz. U. 2022 r. poz. 1518). Nowy akt prawny zastąpił obowiązujące od ponad 20 lat przepisy techniczno-budowlane.

Magdalena Hajduk

Spalanie odpadów w celach grzewczych. Jaka grozi kara?

Od kilku miesięcy media regularnie bombardują nas komunikatami o wzroście kosztów ogrzewania. Problem dotyczyć ma zarówno podwyżki cen jednostkowych poszczególnych źródeł ciepła – w szczególności węgla, ale też prądu czy gazu, jak i cen ciepła systemowego tzw. „miejskiego”. Słyszymy o nieuniknionym podniesieniu opłat lokatorskich, w tym czynszów i zaliczek na media z jakimi muszą liczyć się mieszkańcy bloków. Jakby tego było mało, zapowiadany jest kryzys ilościowy –  tegorocznej zimy niektórych źródeł ciepła zwyczajnie może zabraknąć. Zewsząd jesteśmy więc zachęcani do oszczędzania energii m.in. poprzez obniżanie temperatur w pomieszczeniach.

Izabela Nowak

Wakacje kredytowe już od lipca

Zapowiadany przez Premiera w ostatnim czasie plan pomocy kredytobiorcom trafił do Sejmu. Rządowy projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom przewiduje m.in. wprowadzenie wakacji kredytowych dla kredytobiorców, wprowadzenie zamiennika wskaźnika WIBOR i zwiększenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Ustawa ma pomóc osobom najmocniej dotkniętym wzrastającymi stopami procentowymi i spłacającym kredyt udzielony w walucie złoty polski.  

Karina Dorobisz

Mieszkanie bez wkładu – rządowa pomoc kontra rynkowa rzeczywistość

Obecne wahania i nieustanny wzrost cen na rynku nieruchomości oraz obawy potencjalnych kupców o możliwość finansowania wysokich wkładów własnych na zaciągane kredyty, coraz częściej doprowadzają do decyzji o rezygnacji z posiadania własnego mieszkania lub domu. Rząd wychodząc naprzeciw społecznym obawom, postanowił część środków budżetu państwa przekazać na program, którego głównym założeniem jest wsparcie osób posiadających środki na spłatę kredytu i wykazujących zdolność kredytową, jednak niebędących w stanie zgromadzić odpowiednio dużego kapitału na zaciągnięcie kredytu w banku.

Anna Januszyk