Strefa wiedzy

Inne Gałęzie Prawa

Wiedza, którą dzielą się nasi eksperci
Bieżące zmiany w prawie, najważniejsze zagadnienia i komentarze

Kluczowe zmiany w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych

W dniu 14 sierpnia 2024 roku podpisana została ustawa z dnia 26 lipca 2024 roku o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawy o ochronie baz danych oraz ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, zwana dalej ustawą nowelizującą, która to w znakomitej mierze weszła w życie z dniem 20 września 2024 roku. Jaki jest cel ustawy nowelizującej, jakie wprowadzana ona zmiany i dla kogo są one kluczowe?

Anna Nowak

Roszczenie o odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy w przypadku ogłoszenia upadłości pracodawcy

W polskim porządku prawnym dopuszczalna jest możliwość zastrzeżenia zakazu konkurencji wobec byłego pracownika za okres po ustaniu stosunku pracy, przewidującego zarazem w rekompensacie zapłatę stosownego odszkodowania. Stosownie zaś do regulacji ustawy upadłościowej w sytuacji upadłości pracodawcy, syndyk może odstąpić z dniem ogłoszenia upadłości od umowy o zakazie konkurencji, co istotne – bez prawa do odszkodowania.

Dżesika Bubak

Nowe Prawo komunikacji elektronicznej

10 listopada 2024 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. Prawo komunikacji elektronicznej, która już teraz nazywana jest „konstytucją rynku telekomunikacyjnego”. Ustawa określa m.in. zasady podejmowania, wykonywania i kontroli działalności polegającej na zapewnianiu komunikacji elektronicznej oraz prawa i obowiązki przedsiębiorców komunikacyjnych.

Dominika Ciaputa

Projekt ustawy implementującej NIS 2

24 kwietnia 2024 r. na stronach Ministerstwa Cyfryzacji pojawił się projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Jej celem jest implementacja Dyrektywy NIS2 do polskiego porządku prawnego. Przypomnijmy – UE wyznaczyła termin na wdrożenie do 17 października 2024 r.

Agata Majewska

Implementacja Dyrektywy NIS2. Rząd rozpoczyna prace nad projektem ustawy

17 października 2024 r. upływa termin na wdrożenie unijnych przepisów tzw. Dyrektywy NIS21 dotyczącej zasad cyberbezpieczeństwa w organizacji. 10 kwietnia w wykazie prac legislacyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiła się informacja o przygotowaniu projektu ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw.

Agata Majewska

Niższe odszkodowania dla sygnalistów

Resort pracy zapowiada kolejne zmiany w projekcie ustawy o ochronie sygnalistów. Największe zainteresowanie wzbudza obniżenie dolnego progu odszkodowania, jakiego domagać będzie się mógł sygnalista dotknięty działaniami odwetowymi.  

Agata Majewska

Jak prawidłowo poinformować pracownika o monitoringu w firmie? UODO stawia wysokie wymagania.

Zapoznanie pracownika z regulaminem pracy to nie to samo, co zapoznanie go z zasadami monitoringu – nawet, jeśli te opisane zostały w regulaminie pracy. Takie rygorystyczne stanowisko przedstawia Prezes UODO.

Agata Majewska

Czy można zasiedzieć las?

Zasiedzenie jest sposobem nabycia prawa własności wskutek samoistnego posiadania przez oznaczony okres czasu – odpowiednio 20 lub 30 lat, w zależności od tego, czy do nabycia dochodzi w dobrej, czy złej wierze. Nie każdy grunt może jednak zostać „zasiedziany”. Sporo kontrowersji budzi temat nabywania w drodze zasiedzenia gruntów leśnych, zwłaszcza państwowych. Czy można zatem zasiedzieć las państwowy?

Magdalena Hajduk