Strefa wiedzy

Wiedza, którą dzielą się nasi eksperci
Bieżące zmiany w prawie, najważniejsze zagadnienia i komentarze

Opodatkowanie „donejtów” w świetle najnowszych interpretacji

Czy wpłaty od widzów na Twitchu, YouTube, TikToku czy innych platformach można traktować jako darowiznę? Fiskus ma na ten temat jednoznaczne stanowisko – donejty to przychód, który trzeba rozliczyć. W 2024 roku Krajowa Informacja Skarbowa wydała kilka interpretacji, które rozwiewają wątpliwości i jasno określają, jak streamerzy powinni traktować otrzymywane wpłaty. Czy to koniec podatkowego „dzikiego zachodu” w świecie influencerów?

Michał Jarecki

Kiedy zamawiający może dzielić zamówienie publiczne na części?

Podział zamówienia publicznego może być korzystnym narzędziem dla zamawiającego, które pozwala na zwiększenie konkurencyjności i ułatwia dostęp do rynku dla mniejszych podmiotów. Niemniej, jednak zgodnie z kluczową zasadą – decyzja o podziale zamówienia nie może być podyktowana chęcią ominięcia przepisów Prawa zamówień publicznych Pzp.

Weronika Wowra

Rewolucyjna uchwała Sądu Najwyższego upraszczająca prawną tranzycję osób transpłciowych

Dzień 4 marca 2024 r. zapisze się jako przełomowy dzień dla osób w procesie tranzycji oraz praw człowieka – pełny skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego podjął uchwałę (sygn. akt III CZP 6/24), która zmienia sytuację procesową osób transpłciowych, które chcą dokonać korekty swojej płci metrykalnej.

Paulina Bujas

Ulga na żołnierza 2025 – wsparcie dla firm czy symboliczny gest?

Od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorcy zatrudniający żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) oraz Aktywnej Rezerwy (AR) mogą skorzystać z nowej ulgi podatkowej. Ma ona zachęcić pracodawców do zatrudniania osób łączących życie zawodowe ze służbą wojskową. Czy to rzeczywista pomoc dla biznesu, czy jedynie symboliczny gest? Sprawdźmy, jak wygląda to w praktyce.

Szymon Seweryn

Zgłoszenie Podwykonawcy do Inwestora

Podwykonawcy bardzo często nie zdają sobie sprawy z uprawnień, które przysługują im w trakcie wykonywania robót budowlanych, celem zabezpieczenia wypłaty należnego wynagrodzenia. Jednym z nich jest możliwość samodzielnego zgłoszenia się przez podwykonawcę do inwestora (z pominięciem wykonawcy), co – po spełnieniu określonych przesłanek – pozwala podwykonawcom szerzej zabezpieczyć swój interes. Skuteczne zgłoszenie zakresu robót przez podwykonawcę bezpośrednio do inwestora, prowadzi do powstania odpowiedzialności solidarnej inwestora wraz z wykonawcą za zapłatę należnego podwykonawcy wynagrodzenia.

Agata Pędzik

Pre-pack: Likwidacja przygotowana, ale czy w pełni transparentna?

W polskim prawie upadłościowym zyskującym na popularności instrumentem wykorzystywanym przez uczestników postępowania upadłościowego jest tzw. pre-pack, czyli przygotowana likwidacja.

Weronika Wowra

Czas na przygotowanie księgowości do JPK_CIT powoli się kończy

Wraz z wprowadzeniem Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych (JPK_CIT), przedsiębiorstwa muszą dostosować swoje systemy księgowe do nowych wymogów raportowania. Po implementacji JPK_VAT, JPK_CIT stanowi kolejny krok w kierunku cyfryzacji i uszczelnienia systemu podatkowego. W połączeniu z planowanym Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF), te narzędzia mają na celu zwiększenie kontroli nad rozliczeniami podatników. 

Patrycja Pirogowicz

Wydłużenie terminu na złożenie deklaracji w podatku od nieruchomości

Szeroko komentowane w prasie branżowej zmiany w podatku od nieruchomości obowiązują już od trzech tygodni. Dla przypomnienia – istotą nowelizacji było uporządkowanie kluczowych dla podatku definicji przedmiotu opodatkowania – a więc określenie czym jest budynek, budowla, etc. Przyczyną zmian był wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2017 r., sygn. akt SK 48/15, stwierdzający, że tak istotne elementy prawa podatkowego muszą wynikać wprost z ustawy podatkowej (a odesłanie do – w tym wypadku – prawa budowlanego nie jest wystarczające). 

Michał Jarecki