Niższe odszkodowania dla sygnalistów
Resort pracy zapowiada kolejne zmiany w projekcie ustawy o ochronie sygnalistów. Największe zainteresowanie wzbudza obniżenie dolnego progu odszkodowania, jakiego domagać będzie się mógł sygnalista dotknięty działaniami odwetowymi.
Zamiast dwunastu – jedno średnie wynagrodzenie
Aktualna (na dzień 20 marca 2024 r.) wersja projektu ustawy przewiduje, że sygnalista, wobec którego zastosowano działania odwetowe, będzie mógł dochodzić odszkodowania w wysokości nie niższej niż 12-krotność przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku, ogłaszanego przez GUS. Aktualnie to powyżej 85 tysięcy złotych.
Dla porównania – dolna granica odszkodowania jakiego może domagać się pracownik dotknięty mobbingiem lub dyskryminacją, to minimalne wynagrodzenie za pracę (aktualnie to 4.242,00 zł).
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje obniżenie dolnego progu odszkodowania dla sygnalistów do 1-krotności średniego wynagrodzenia.
Argumentami dla takiego działania mają być przede wszystkim:
- nieadekwatność minimalnego odszkodowania do charakteru niektórych działań odwetowych (np. odmowy udziału w szkoleniu lub pominięcie w premii);
- zbytnie obciążenie finansowe dla małych i średnich przedsiębiorców oraz
- ryzyko, że tak wysoko ustawiona dolna granica odszkodowania będzie zachęcała sygnalistów do doszukiwania się działań odwetowych w uzasadnionych decyzjach pracodawców.
Resort nie zapowiada natomiast zmiany w zakresie zadośćuczynienia, jakiego będzie mógł domagać się whistleblower, niezależnie od odszkodowania.
Co jeszcze do zmiany?
Oprócz obniżenia dolnej granicy odszkodowania, resort pracy zapowiada również kolejne zmiany w projekcie. To przede wszystkim:
- wyłączenie z katalogu naruszeń prawa, które mogą być przedmiotem zgłoszenia korupcji i handlu ludźmi – te dodane zostały w ostatniej wersji projektu;
- dodanie prokurenta do katalogu osób, które mogą stać się sygnalistami – jest to istotne uzupełnienie. Dotychczas projekt wymieniał jedynie członków organów, wspólników i akcjonariuszy spółek;
- zagwarantowanie prawa do odszkodowania lub zadośćuczynienia również w razie naruszenia dobra osobistego osoby, na skutego zgłoszenia dokonanego w złej wierze – dotychczas projekt przewidywał, że warunkiem takiego roszczenia było poniesienie przez nią szkody.
Prace nad projektem nadal w toku
Aktualnie prace nad projektem nadal pozostają na etapie Komitetu Stałego RM. Brak jest informacji, kiedy trafią pod obrady Parlamentu.
Z punktu widzenia przedsiębiorców, istotne jest, że jak dotąd aktualny pozostaje okres 3 miesięcy na wdrożenie procedur zgłoszeń wewnętrznych dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób. Termin ten liczyć będzie się od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.