Strefa wiedzy

Ochrona Danych Osobowych

Wiedza, którą nasi eksperci dzielą się z Państwem
Bieżące zmiany w prawie, najważniejsze zagadnienia, komentarze i doradztwo

Numer rejestracyjny a dane osobowe – rozbieżne stanowiska nsa i puodo

Czy numer pojazdu znajdujący się na tablicach rejestracyjnych należy kwalifikować jako daną osobową identyfikującą konkretną osobę fizyczną? To pytanie powraca, odkąd rozpoczęto wdrażanie przepisów Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych (RODO).

Agata Majewska

Pierwszy unijny kodeks postępowania ws ochrony danych przetwarzanych w chmurze

Końcem maja Europejska Rada Ochrony Danych (EROD) wydała pozytywną opinię dotyczącą pierwszego wspólnotowego kodeksu postępowania dla dostawców usług infrastruktury chmurowej.

Kodeks opracowany został przez Europejskie Stowarzyszenie Dostawców Infrastruktury Chmurowej (CISPE). Jego założeniem jest pomoc organizacjom z terenu UE w przyspieszeniu rozwoju usług w chmurze zgodnie z przepisami Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych (RODO) na rzecz konsumentów, przedsiębiorców oraz instytucji.

Agata Majewska

Brexit – zbliża się koniec okresu przejściowego. Co dalej z transferem danych do UK?

Od 1 lutego 2020 r. Wielka Brytania pozostaje w okresie przejściowym po rozpoczęciu wprowadzania w życie procesu wychodzenia z Unii Europejskiej (tzw. Brexit). Ma on zakończyć się ostatecznie do 31 grudnia 2020 r. Obecne relacje ze Wspólnotą cały czas się kształtują, co nie pozostaje bez wpływu dla stosunków handlowych, nie tylko w zakresie przepływu towarów i usług, ale i towarzyszącego temu nierozerwalnie przekazywaniu danych osobowych.

Marta Lazar - Tymon