Prawo pracy

Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego nakazujące dalsze zatrudnienie pracowników w  trakcie sporu

Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2023.1667)

Wejście w życie: 22 września 2023 r.

W dniu 16 sierpnia 2023 r. Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza istotne zmiany w zakresie sporów z zakresu prawa pracy. Zmiana dotyczy dwóch przepisów w Kodeksie postępowania cywilnego, które istotnie wpłyną na sytuację pracodawców, czyli:

Obowiązek dalszego zatrudniania pracownika do prawomocnego zakończenia postępowania

Zgodnie z art. 47722 k.p.c., sąd pracy uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracając pracownika do pracy, na wniosek pracownika obligatoryjnie nałoży w wyroku na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudniania pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania (dotychczas sąd nie był związany wnioskiem pracownika, a jedynie stanowiło uprawnienie sądu).

 Obowiązek dalszego zatrudniania pracowników chronionych, na każdym etapie postępowania

Zgodnie z art. 7555, w sprawach zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia (m.in. działacze związkowi, kobiety w ciąży, pracownicy korzystający z urlopów rodzicielskich, wychowawczych, pracownicy w wieku przedemerytalnym) dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy, sąd na wniosek uprawnionego na każdym etapie postępowania udzieli zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia go przez pracodawcę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Podstawą udzielenia zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia.

Sąd może odmówić udzielenia zabezpieczenia wyłącznie w sytuacji gdy roszczenie jest oczywiście bezzasadne.

Postanowienie sądu o udzieleniu zabezpieczenia będzie podlegać wykonaniu w drodze egzekucji.

Wprowadzenie ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym

Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym (Dz.U.2023.1523)

Wejście w życie: 19 sierpnia 2023 r.

Celem ustawy jest dostosowanie przepisów prawa polskiego przepisów unijnych m.in. w zakresie:

  • zasad delegowania kierowców,
  • kontroli przestrzegania przepisów o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz realizacji obowiązków informacyjnych związanych z delegowaniem kierowców,
  • współpracy między Inspekcją Transportu Drogowego oraz Państwową Inspekcją Pracy

Ustawa wprowadza m.in. obowiązek zapewnienia przez przewoźników delegujących na terytorium RP odpowiednich warunków zatrudnienia, zgłoszenia delegacji najpóźniej w momencie rozpoczęcia delegowania kierowcy.

Zwiększenie odpisu na ZFŚS

Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2023 poz.1586)

Wejście w życie: 11 sierpnia 2023 r.

Zmianie uległa podstawa obliczenia odpisu podstawowego na ZFŚS. Dotychczas, podstawę tę stanowiło w 2023 r. przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r., które stosownie do obwieszczenia Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wynosiło ono 4434,58 zł. Zgodnie z nowymi przepisami, podstawę obliczenia odpisu podstawowego na ZFŚS stanowić będzie

  • przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r., tj. kwota 4424,58 zł- w okresie od 1 stycznia do 20 czerwca 2023 r.
  • przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczy 2021 r., tj. kwota 5104,90 zł- w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r.