Opodatkowanie „donejtów” w świetle najnowszych interpretacji

Czy wpłaty od widzów na Twitchu, YouTube, TikToku czy innych platformach można traktować jako darowiznę? Fiskus ma na ten temat jednoznaczne stanowisko – donejty to przychód, który trzeba rozliczyć. W 2024 roku Krajowa Informacja Skarbowa wydała kilka interpretacji, które rozwiewają wątpliwości i jasno określają, jak streamerzy powinni traktować otrzymywane wpłaty. Czy to koniec podatkowego „dzikiego zachodu” w świecie influencerów?

Zmiana rzeczywistości streamerów

Z racji na zbliżający się termin rozliczeń rocznych PIT, warto przypomnieć o podejściu do datków otrzymywanych przez twórców internetowych, tzw. „donejtów”. Temat jest o tyle aktualny, że w 2024 roku Krajowa Informacja Skarbowa wydała szereg interpretacji indywidualnych (jak choćby interpretacje o sygn. 0111-KDIB2-2.4015.34.2024.3.MM czy 0115-KDIT1.4011.389.2024.6.ASZ), rozstrzygających kwestię datków otrzymywanych w internecie, często podczas transmisji na żywo. 

Wnioskujący o interpretacje proponowali traktowanie otrzymanych środków jako darowizn, które zwolnione są od opodatkowania do kwoty 5733 złotego od jednej (niespokrewnionej) osoby w ciągu pięciu lat. Jednak Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że w przypadku „donejtów” nie sposób jest zidentyfikować „darczyńców”, co samo w sobie wyklucza możliwość zwolnienia z art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn. 

Z drugiej strony, prowadzenie regularnych transmisji, w trakcie których i dzięki którym osiągany jest pewien strumień środków, płynący od odbiorców tych transmisji, wydaje się być na tyle zorganizowany, aby można było mówić o działalności gospodarczej. Takiego podejścia nie zaaprobował jednak Dyrektor KIS, który w interpretacji indywidualnej z września 2024 roku, uznał, że mamy do czynienia z określonymi w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT „innymi źródłami”. 

No właśnie, ustawa o podatku dochodowym, a nie o podatku od spadków i darowizn. 

Jakie podatki zapłacą streamerzy?

Przyjmując stanowisko, zgodnie z którym mamy do czynienia z „innymi źródłami” przychodu na gruncie PIT, podatek należy rozliczyć wg zasad ogólnych, a więc z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku, oraz progów podatkowych na poziomie 12% i 32%. 

Inne drogi zarobki dla streamerów

Alternatywą jest potraktowanie działalności streamingowej jako zorganizowanej działalności gospodarczej – co pozwoli na rozpoznanie kosztów uzyskania przychodów, czy zastosowanie podatku liniowego. Jednak w świetle aktualnych interpretacji, samo otrzymywanie datków podczas transmisji, to za mało, aby mówić o działalności gospodarczej. Konieczne więc będzie wykazanie zorganizowanego charakteru, faktycznie ukierunkowanego na osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności. 

Streamerzy dysponują szerokim wachlarzem możliwości monetyzacji swojej działalności, takich jak: 

– sponsoring – współpraca promocyjna z określoną marką;

– programy afiliacyjne – polecanie produktów za prowizję;

– sprzedaż własnych produktów- sposób wybierany przez wielu twórców spowodowany korzystnymi warunkami do oferowania swoich towarów, dzięki szerokiej grupie odbiorców.

Podsumowanie

Pojawiające się w przestrzeni publicznej zapowiedzi kontroli działalności streamerów są spójne z tym, co w ostatnich miesiącach dało się zaobserwować w obszarze organizacji loterii przez twórców internetowych. Loterii, które przez organy ścigania zostały potraktowane jako naruszenie prawa. Można więc zaobserwować istotną zmianę podejścia organów skarbowych do działalności realizowanej w przestrzeni internetowej – nie mamy już więc do czynienia z podatkową „ziemią niczyją” czy podatkowym „dzikim zachodem”. Raczej są to transmisje pod specjalnym nadzorem.