Hulajnoga elektryczna a prawo o ruchu drogowym

W ciągu ostatnich kilku lat, zwłaszcza w okresie letnim, coraz częściej widuje się osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych. To obecnie jeden z dominujących, a zarazem ekologicznych środków transportu, mający grono zwolenników wśród osób w każdym wieku. I nic w tym dziwnego, bo podróż hulajnogą jest stosunkowo szybka, łatwa, wygodna i tania.

Wydawać by się mogło, że początkowo ustawodawca potraktował jazdę hulajnogą elektryczną jako modę, która szybko minie i nie zdecydował się na uregulowanie kwestii prawnych związanych z ich użytkowaniem w miejscach publicznych. Z biegiem czasu, gdy okazało się, że używanie hulajnogi to nie tylko trend, ale popularny i lubiany środek transportu,  koniecznym stało się stworzenie zasad, wedle których użytkownicy hulajnóg będą mogli poruszać się po drodze. Niestety, brak wyznaczonych reguł współpracy pomiędzy pieszymi a fanami hulajnóg coraz częściej powodował wypadki.

 

Przepisy regulujące korzystanie z hulajnóg

Do maja ubiegłego roku, przepisy rowerowe oraz przepisy drogowe obowiązywały pojazdy spalinowe, mechaniczne oraz rowery – także elektryczne, jednak z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej. Prowadzący hulajnogi traktowani byli jako piesi, co z uwagi na stosunkowo dużą prędkość (w porównaniu do osoby idącej pieszo – średnio ok. 7km/h) powodowało spore niebezpieczeństwo.

Przepisy regulujące zasady jazdy hulajnogą elektryczną zmieniono na mocy ustawy z 30.03.2021 r. (o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. poz. 720), która weszła w życie z dniem 20.05.2021 r. Co ważne, dotyczą one nie tylko użytkowników hulajnóg, ale również tzw. „urządzeń transportu osobistego” (takich jak deskorolka elektryczna, elektryczne urządzenie samopoziomujące itp.) oraz tzw. „urządzeń wspomagających ruch” (takich jak rolki, wrotki, deskorolka, hulajnoga – napędzanych siłą mięśni) na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu.

Kto może jeździć hulajnogą elektryczną?

Do poruszania się hulajnogą elektryczną, w przypadku osób pełnoletnich nie potrzeba żadnych uprawnień. Natomiast w przypadku dzieci i nastolatków w wieku od 10 do 18 lat wymagana jest karta rowerowa bądź prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Za jazdę hulajnogą elektryczną bez uprawnień grozi mandat w wysokości 200 złotych. Niemniej jednak, z racji tego, że postępowanie mandatowe może zostać wszczęte wyłącznie wobec osób które ukończyły 17 rok życia, w praktyce w/w mandat otrzymać może stosunkowo wąskie grono osób.

Którędy powinni jeździć użytkownicy hulajnóg?

Według nowych przepisów:

  • miejscem do jazdy elektryczną hulajnogą elektryczną w pierwszej kolejności jest infrastruktura rowerowa;
  • gdy nie ma ścieżki rowerowej, wskazana jest jazda hulajnogą po jezdni;
  • w drodze wyjątku, w przypadku gdy nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej, a na drodze panują tzw. „utrudnione warunki stwarzające zagrożenie” (np. przy osłabionej widoczności), ustawodawca zezwolił na poruszanie się chodnikiem.

Wprowadzone zmiany w przepisach o ruchu drogowym miały za zadanie stworzyć taką sytuację, gdy korzystane z chodnika będzie dozwolone jedynie w drodze wyjątku.  Pamiętajmy jednak, że poruszając się na hulajnodze chodnikiem, mamy obowiązek jazdy z prędkością zbliżoną do tempa pieszego.

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu i innego rodzaju przewinienia polegające na niedostosowaniu się do reguł korzystania z chodnika grożą mandatem w wysokości od 100 zł do 300 zł.

Z jaką prędkością należy poruszać się na hulajnodze?

Od maja 2021 roku limit prędkości w stosunku do każdego urządzenia transportu osobistego:

  • po ścieżce rowerowej oraz jezdni został obniżony do 20 km/h (wcześniej wynosił 25 km/h przy czym użytkowników hulajnóg traktowano jako pieszych, stąd stosowanie tej regulacji w stosunku o nich opierało się na wnioskowaniu per analogiam);
  • w przypadku jazdy chodnikiem, należy poruszać się tempem pieszego ok. 7 km/h.

Za przekroczenie prędkości obowiązuje standardowy taryfikator mandatów określony Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1624 z późn. zm.).

  • 50 złotych za przekroczenie dozwolonej prędkości do 10 km/h;
  • 100 złotych za od 11 do 15 km/h;
  • 200 złotych za od 16 do 20 km/h;
  • 300 złotych za od 21 do 25 km/h;
  • 400 złotych za od 26 do 30 km/h.

Jazda hulajnogą po spożyciu alkoholu!

Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu lub środka odurzającego, w tym leków na receptę uznanych za wpływające na zdolność do prowadzenia pojazdów, zagrożone jest sankcją w postaci grzywny, która wynosi od 1000 złotych (0,2-0,5 promila) do 2500 złotych (powyżej 0,5 promila).

Faktem jest, że jazda pod wpływem alkoholu hulajnogą elektryczną nie spowoduje utraty prawa jazdy przez kierującego. Niemniej jednak, po spożyciu nawet znikomej ilości alkoholu, rekomendujemy wstrzymanie się od prowadzenia pojazdów.

Pamiętajmy, że jazda hulajnogą oprócz dobrej zabawy może przysporzyć wiele zagrożeń, a kierujący hulajnogą elektryczną zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności, ustępowania pierwszeństwa pieszym i nie utrudniania ich ruchu.