Czas na przygotowanie księgowości do JPK_CIT powoli się kończy
Wraz z wprowadzeniem Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych (JPK_CIT), przedsiębiorstwa muszą dostosować swoje systemy księgowe do nowych wymogów raportowania. Po implementacji JPK_VAT, JPK_CIT stanowi kolejny krok w kierunku cyfryzacji i uszczelnienia systemu podatkowego. W połączeniu z planowanym Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF), te narzędzia mają na celu zwiększenie kontroli nad rozliczeniami podatników.
Kogo dotyczy obowiązek JPK_CIT?
Zgodnie z art. 9 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), podatnicy prowadzący księgi rachunkowe są zobowiązani do prowadzenia ich przy użyciu programów komputerowych oraz do przesyłania właściwemu organowi podatkowemu, w terminie określonym dla złożenia zeznania, ksiąg w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej udostępnionej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego ministra do spraw finansów publicznych.
Obowiązek ten, od 1 stycznia 2025 r., dotyczy największych podatników CIT, tj. przedsiębiorstw, których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 milionów euro, oraz podatkowych grup kapitałowych. W kolejnych latach obowiązek obejmie innych podatników CIT, w tym spółki niebędące osobami prawnymi zobowiązane do składania JPK_VAT (od 2026 r.), a od 2027 r. pozostałych podatników CIT i spółki niebędące osobami prawnymi. Dopiero w kolejnych latach obowiązek zostanie rozszerzony na mniejsze podmioty. Oznacza to, że na początek JPK_CIT obejmie jedynie największe firmy.
W praktyce pierwsze raporty JPK_CIT będą składane w 2026 roku za rok podatkowy 2025.
Jakie kroki należy podjąć?
Przedsiębiorstwa powinny już teraz rozpocząć przygotowania do wdrożenia JPK_CIT. Oto kluczowe kroki:
- Analiza systemów księgowych: Upewnij się, że używane oprogramowanie księgowe jest zgodne z wymogami JPK_CIT i umożliwia generowanie plików w odpowiedniej strukturze.
- Szkolenie personelu: Przeszkol pracowników działu księgowości w zakresie nowych obowiązków oraz obsługi systemów informatycznych związanych z JPK_CIT.
- Weryfikacja danych: Sprawdź, czy wszystkie dane księgowe są kompletne i prawidłowe, aby uniknąć błędów podczas generowania i przesyłania plików JPK_CIT.
- Współpraca z doradcami podatkowymi: Skonsultuj się z ekspertami w dziedzinie podatków, aby upewnić się, że wszystkie procesy są zgodne z obowiązującymi przepisami.
Konsekwencje braku dostosowania
Niedopełnienie obowiązków związanych z JPK_CIT może skutkować sankcjami, takimi jak np.: kara grzywny nawet do 240 stawek dziennych na podstawie Kodeksu karnego skarbowego za brak złożenia lub złożenie w wadliwej formie, w przypadku rażących uchybień które obejmują m.in. nierzetelne dane w pliku JPK CIT, organ skarbowy może nałożyć grzywnę za wykroczenie skarbowe. Jej wysokość może wynosić od 280 zł aż do 56.000 zł.
Warto zwrócić uwagę, że wprowadzenie JPK_CIT, w połączeniu z funkcjonującym już JPK_VAT oraz planowanym KSeF, stanowi istotne narzędzie w zakresie kontroli rozliczeń podatników. Dlatego tak ważne jest terminowe i prawidłowe wdrożenie nowych obowiązków.
Podsumowanie
Najwięksi podatnicy powinni niezwłocznie podjąć działania mające na celu dostosowanie się do nowych wymogów, a w drugiej kolejności ci trochę mniejsi, aby zapewnić płynne i zgodne z przepisami funkcjonowanie w nadchodzących latach. W kolejnych etapach obowiązek JPK_CIT będzie rozszerzany na mniejsze podmioty, dlatego warto już teraz przygotować się na nadchodzące zmiany.