BLIK może zwolnić z konieczności wystawiania paragonu

Przedsiębiorcy świadczący usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, jeśli otrzymują płatność za pośrednictwem BLIK-a. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby skorzystać z tego zwolnienia?

BLIK a zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży

Przedsiębiorcy świadczący usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, którzy otrzymują płatność za pośrednictwem BLIK-a, mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.

Zgodnie z generalną zasadą obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Warunki korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy płatnościach BLIK-iem

Zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących niektórych czynności i niektórych grup podatników oraz terminów rozpoczęcia prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących od 1 stycznia 2024 r. reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kas rejestrujących zostało określone w § 2 i § 3 rozporządzenia.

Konsekwencją powyższego, w celu skorzystania z prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w powiązaniu z poz. 37 załącznika do rozporządzenia, muszą łącznie zostać spełnione następujące warunki:

  • przedsiębiorca otrzyma pełną zapłatę za wykonaną usługę od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (na rachunek bankowy podatnika lub jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem),
  • z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła,
  • przedmiotem świadczenia nie są usługi wymienione w § 4 rozporządzenia.

Zatem jeśli zobowiązanie zostało uregulowane na rachunek bankowy podatnika, to wyciąg bankowy może zostać wykorzystany do prowadzenia ewidencji. Równie skuteczne mogą być potwierdzenia przelewów, w tym te przygotowane na podstawie płatności BLIK, które także mogą stanowić dowód ewidencyjny.

Interpretacje podatkowe i praktyczne zastosowanie zwolnienia

Biorąc pod uwagę, wskazane warunki, stwierdzić należy iż płatność BLIK-iem może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencyjnego, jednakże przedsiębiorca powinien być w stanie wykazać z ewidencji dowodów jakiej konkretnie czynności dotyczyła zapłata. Słuszne stanowisko w tym przedmiocie wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji o sygn. 0114-KDIP1-3.4012.682.2023.2.KP z dnia 14 marca 2024 r., w której potwierdził prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej usług zakwaterowania.

Końcowo warto przytoczyć fragment stanowiska Dyrektora KIS z interpretacji z 21 listopada 2022 r. o sygn. nr 0111-KDIB3-2.4012.606.2022.2.ASZ: „Należy stwierdzić, że może Pan na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w zw. z poz. 37 załącznika do niego, stosować zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania w stosunku do świadczonych usług, za które otrzyma Pan zapłatę za pomocą aplikacji Blik na rachunek bankowy, a z ewidencji i dowodów dokumentujących jej dokonanie będzie jednoznacznie wynikało, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Podsumowując, płatności BLIK-iem mogą być podstawą do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących, pod warunkiem, że przedsiębiorca będzie w stanie jednoznacznie wykazać, jakiej czynności dotyczyła zapłata, na podstawie ewidencji i dowodów.