Prawo pracy
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Wejście w życie: pierwszy dzień miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, ustawa została podpisana przez Prezydenta w dniu 10.04.2025 r., na dzień dzisiejszy brak ogłoszenia w Dzienniku Ustaw
Obszar prawa: prawo pracy, cudzoziemcy,
Czego dotyczy:
Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań.
Wprowadzenie nowego aktu ma stanowić odpowiedź na potrzeby rynku pracy. Jednymi z głównych obszarów objętymi zmianami są:
- Sposób przeprowadzania procedury wydawania zezwoleń na pracę
Ustawa przewiduje w tym zakresie pełną elektronizację, od etapu złożenia wniosku aż po procedurę odwoławczą, założenie to wymaga natomiast dostosowania systemów teleinformatycznych, do tego czasu dokumenty będzie można złożyć również w formie papierowej.
- Brak wymogu uzyskania informacji ze strony starosty w zakresie braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy
Ochronie lokalnego rynku pracy ma służyć możliwość sporządzenia przez starostę (na wniosek dyrektora powiatowego urzędu pracy uzyskaniu pozytywnej opinii powiatowej rady rynku pracy) listy zawodów, w stosunku do których odmawia się wydania zezwolenia na pracę cudzoziemca ze względu na trudną sytuację na lokalnym rynku pracy.
- Zmiana terminów na realizację obowiązków informacyjnych oraz zakresu informacji
Zgodnie z ustawą, skrótowo, pracodawca powierzający pracę cudzoziemcowi, powiadamia starostę, zarówno o podjęciu pracy przez cudzoziemca – w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy, jak i o niepodjęciu pracy przez cudzoziemca – w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń. Pracodawca będzie musiał też dostarczać kopie umowy do odpowiedniego urzędu.
- Wzrost wysokości kar grzywny
Przykładowo: kto nielegalnie powierza pracę cudzoziemcowi, podlega karze grzywny od 3000 zł do 50 000 zł.
Aktualny etap procesu legislacyjnego można śledzić pod linkiem: Druk nr 949 – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia
Wejście w życie: pierwszy dzień miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, ustawa została podpisana przez Prezydenta w dniu 10.04.2025 r., na dzień dzisiejszy brak ogłoszenia w Dzienniku Ustaw
Obszar prawa: prawo pracy, promocja zatrudnienia, pomoc dla przedsiębiorców
Czego dotyczy:
Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy jej celem jest zwiększenie poziomu zatrudnienia w Polsce. Wejście w życie nowej ustawy spowoduje utratę mocy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Nowe regulacje kładą nacisk głównie na:
- poprawę efektywności funkcjonowania urzędów pracy, czego efektem ma być skrócenie czasu poszukiwania pracy,
- unowocześnienie i zautomatyzowanie usług urzędów pracy,
- zwiększenie dostępu do Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS),
- uelastycznienie gospodarowania środkami Funduszu Pracy.
- wsparcie pracodawców, poprzez zmniejszenie zakresu biurokracji, w tym obciążających przedsiębiorców obowiązków sprawozdawczych;
Aktualny etap procesu legislacyjnego można śledzić pod linkiem: