Prawo podatkowe

Zmiany w zakresie gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem platform

Ustawa z dnia 23 maja 2024 r. o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024 poz. 879).

Wejście w życie: 1 lipca 2024 r.

Ustawa przewiduje nowe obowiązki dla platform cyfrowych, które będą musiały zbierać i raportować informacje dotyczące sprzedawców korzystających z ich usług. Zebrane dane będą udostępniane organom podatkowym innych państw członkowskich UE. Celem tych działań jest zwalczanie unikania opodatkowania oraz zwiększenie przejrzystości transakcji dokonywanych za pośrednictwem platform cyfrowych​.

Realizacja powyższych celów odbędzie się poprzez:

  • wprowadzenie obowiązku gromadzenia i weryfikacji przez operatorów platform cyfrowych informacji dotyczących sprzedawców, którzy dokonują sprzedaży towarów i usług za pomocą tych platform,
  • ujednolicenie sposobu raportowania przez platformy organom podatkowym właściwych państw członkowskich UE informacji o sprzedawcach,
  • coroczne raportowanie przez operatorów platform cyfrowych powyższych informacji do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (z wyłączeniem danych o drobnych sprzedawcach towarów, tj. o sprzedawcach, którzy w ciągu roku dokonali mniej niż 30 transakcji tego rodzaju, a łączne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekroczyło w danym roku równowartości 2 tys. euro),
  • automatyczną wymianę tak pozyskanych informacji między organami podatkowymi właściwych państw.

 

Zmiany w zakresie podatku od towarów i usług

Ustawa z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1598).

Wejście w życie: 1 lipca 2024 r.

Ustawa wprowadza obowiązek składania pism dotyczących wiążących informacji stawkowych (WIS), wiążących informacji akcyzowych (WIA), wiążących informacji o pochodzeniu (WIP) oraz wiążących informacji taryfowych (WIT) wyłącznie elektronicznie od 1 lipca 2024 r.

Wszelkie pisma należy składać poprzez:

  • e-Urząd Skarbowy w przypadku WIS,
  • PUESC w przypadku WIA, WIP i WIT.

 

Zmiany w zakresie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2023 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. (Dz. U. 2023 poz. 1893).

Wejście w życie: 1 lipca 2024 r.

Rozporządzenie wprowadza zmiany w zakresie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r., a tym samym podniesie limit przychodów dla działalności nierejestrowanej oraz zmieni wysokość kar karnoskarbowych.

Od 1 lipca 2024 r. limit przychodów dla takiej działalności wzrasta z 3181,50 zł do 3225 zł, co stanowi 75% nowego minimalnego wynagrodzenia.

Podatnicy, których miesięczne przychody nie przekroczą tej kwoty od lipca do grudnia, nie będą musieli rejestrować swojej działalności.